Gotowanie

Tradycyjny biszkopt

Marzec 9, 2018

To cudowny i sprawdzony przez setki albo i tysiące studentów Le Cordon Bleu przepis. Zawsze wychodzi, o ile robisz go zgodnie z przepisem. To chyba mój ulubiony przepis, bo prosty, bez chemicznych dodatków i smaczny!

 

Składniki:

200 g jajek (już bez skorupek 😉 )
120 g cukru do wypieków (drobnego)
20 g roztopionego masła
120 g mąki pszennej (t.550 lub 450 – tortowa)

 

Formę o średnicy 18 cm – przygotuj. Spód formy odrysuj małym nożykiem na papierze do pieczenia. Wsadź kółko z papieru do foremki, a następnie wysmaruj całą foremkę roztopionym masłem (dobrze do tego użyć pędzelka).

 

W szerokim rondlu zagrzej wodę. Wbij jajka do miski, wsyp drobny cukier i trzymając miskę w gorącej wodzie delikatnie ubijaj jajka. Sprawdzaj ich temperaturę – nie mogą osiągnąć więcej niż 47 stopni Celsjusza. Ubijanie w kąpieli wodnej powinno być do podwojenia ilości jajek.
Następnie wyjmij miskę z kąpieli wodnej i ubijaj w mikserze planetarnym, aż uzyskasz kremową (w kolorze), ubitą masę. Zrób „test wstążki” – tj. nabierz masę na łyżkę i wlewaj z powrotem do misy – jeżeli będzie się utrzymywać na powierzchni, tworząc strużkę (wstążkę) to znaczy, że jajka z cukrem są już dobrze ubite. Następnie w 3 partach dodaj mąkę. Każdą partię wmieszaj w ubite jajka kilkoma ruchami łyżki silikonowej. Na sam koniec wlej roztopione masło i delikatnie zamieszaj.

 

Piecz w temp. 175 stopni Celsjusza przez około 20 minut. Biszkopt się ładnie zarumieni – możesz sprawdzić czy się dopiekł wbijając ostrze małego nożyka centralnie w biszkopt.

Po upieczeniu wyjmij z formy i połóż do góry nogami na kratce. Gdy ostygnie – przekrój nożem ząbkowanym na pół.

Dodaj komentarz